Czy to już koniec kryzysu wynagrodzeń?

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2009 r. wyniosło 3 332,65 PLN. Oznacza to, że w stosunku do lutego, pensje wzrosły o 4,3 proc. Jest to pierwszy wzrost wynagrodzeń odnotowany przez GUS w sektorze przedsiębiorstw w tym roku. Od grudnia 2008 roku, zarobki Polaków systematycznie spadały.

Fakt, że wynagrodzenia w styczniu 2009 roku były niższe w stosunku do grudnia 2008 roku nie jest niepokojący, gdyż jest to stała tendencja występująca w każdym roku. W grudniu pracownicy najczęściej otrzymują dodatkowe nagrody pieniężne, co podnosi poziom ich przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń.

Wykres 1. Przeciętne miesięczne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw

Źródło: wynagrodzenia.pl na podstawie danych GUS

W porównaniu z marcem 2008 roku, zarobki w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 6 proc. Nie jest to jednak największa zmiana poziomu płac. W odniesieniu do roku poprzedniego, najwięcej - bo aż o 8,3 proc. - wzrosły zarobki w styczniu 2009 roku.

Reklama

Czy są to pierwsze sygnały poprawy koniunktury gospodarczej? Na pewno jest to pierwszy wzrost wynagrodzeń w 2009 roku, któremu towarzyszy 0,2 proc. spadek wskaźnika inflacji. Z optymistyczną oceną sytuacji należy się jednak wstrzymać co najmniej do momentu, w którym to ukaże się nowe obwieszczenie o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw.

wynagrodzenia.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »