Czy przez Polskę przejdzie fala zwolnień?

59 proc. dyrektorów finansowych (CFO) firm w Polsce w najbliższych miesiącach skupi się głównie na wzroście przychodów, w tym również poprzez przejęcia innych firm - wynika z międzynarodowego badania firmy Deloitte wśród CFO dużych firm w Polsce i Europie Środkowej.

Ich zdaniem, wzrost ten będzie finansowany głównie z własnych środków dzięki utrzymaniu dyscypliny wydatków, a nawet dalszej redukcji kosztów. "Zdaniem dyrektorów finansowych w Polsce nadal żyjemy w czasach niepewności gospodarczej i dużej zmienności rynku. Tak twierdzi 69 proc. z nich i jest to spojrzenie bardziej pesymistyczne niż w pozostałych krajach Europy Środkowej i Zachodniej. Podobny do naszego poziom niepewności wykazują jedynie Węgry" - napisano w komunikacie prasowym Deloitte. "Co więcej dyrektorzy finansowi nie spodziewają się istotnej poprawy wyników swoich firm - prawie jedna czwarta oczekuje nawet ich pogorszenia, w porównaniu do 14 proc. CFO w innych państwach regionu" - dodano.

Reklama

Ryzyko

Z badania wynika, że wśród CFO w Polsce rośnie skłonność do inwestycji i ryzyka, mimo że ciągle jest na umiarkowanym poziomie. - Mając na uwadze sytuację gospodarczo-ekonomiczną jeden na czterech respondentów w Polsce jest zdania, że teraz jest dobry moment na inwestycje. Z przeprowadzonej analizy wynika, że skłonność do inwestycji i ryzyka rośnie, chociaż nadal jest umiarkowana. Ma to także wpływ na przewidywania dotyczące poziomu zatrudnienia w firmach. Dyrektorzy finansowi są w dalszym ciągu dużo mniej optymistyczni, jeżeli chodzi o możliwości wzrostu zatrudnienia w porównaniu do pozostałych członków zarządu - napisano.

"Pozytywny trend wzrostowy potwierdza również popyt na kapitał. Prawie połowa (48 proc.) polskich CFO, czyli znacząco więcej niż w pozostałych krajach Europy Środkowej (33 proc.), zaobserwowała wzrost zapotrzebowania kredytowego w ostatnich 12 miesiącach. Popyt na kredyt rośnie, mimo że ponad trzy czwarte respondentów spodziewa się w najbliższym roku dalszego wzrostu kosztów finansowania długiem" - dodano.

Krzysztof Pniewski, Partner w Dziale Konsultingu Deloitte, uważa, że mimo to firmy przygotowują się do wzrostu. - (...) prawie 60 proc. polskich CFO uważa, że priorytetem dla nich na najbliższy rok jest wzrost przychodów z obecnych rynków (45 proc.) oraz nowych rynków (14 proc.). To ewidentny sygnał odwilży i potrzeby wykorzystania pojawiających się szans rynkowych - powiedział.

Koszty

Pniewski ocenia, że jednym z priorytetów CFO na najbliższy rok jest redukcja kosztów. - Wzrost w niepewnych czasach wymaga ostrożnego finansowania. Wiele firm zamierza więc utrzymać dotychczasowe strategie ścisłej kontroli i ograniczania kosztów. Z naszego badania wynika, że kierunek redukcji kosztów pozostaje jednym z priorytetów na najbliższy rok - powiedział.

"Sprzedaż zbędnych aktywów zdaje się być istotnym trendem w najbliższym okresie (co czwarta firma), który może istotnie wpłynąć na rynek nieruchomości, ich dostępność i ceny" - napisano w komunikacie.

Europejskie badanie dyrektorów finansowych "Central Europe CFO Survey" przeprowadzono w okresie maj-czerwiec 2011 na grupie 138 dyrektorów finansowych firm z listy 500 największych firm w Europie Środkowej (Deloitte CE Top 500). Badanie przeprowadzono w 6 krajach: Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Chorwacji i na Węgrzech. Jest to badanie cykliczne, kolejna edycja zaplanowana jest za 6 miesięcy.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »