Czy flisacy kombinują?

Wtorek, 17 listopada 2009 (15:38)

Spore emocje (nie ukrywam, że także w naszej redakcji) wywołała informacja o tym, że flisacy pienińscy po niezwykle udanym sezonie, gremialnie poszli na bezrobocie. Jak to możliwe? Czy oni tak mogą? Generalnie zrodziło się podejrzenie, że coś tu jest nie tak, jak być powinno i flisacy najwyraźniej "kombinują", żeby wyciągnąć jakieś pieniądze od państwa. Poszedłem tym tropem.

Zdjęcie

Flisaków jest w Polsce ok. 500 /RMF
Flisaków jest w Polsce ok. 500
/RMF

Najpierw trochę rachunków: pojawił się nawet taki tytuł: "zarobili krocie, poszli na bezrobocie". Policzmy więc te krocie. Flisacy w zakończonym w październiku sezonie przewieźli rekordowe 280 tysięcy turystów. Każdy turysta za spływ zapłacił 44 złote (dzieci zapewne mniej, ale te pomińmy). W sumie sezon przyniósł im jakieś 12 320 000 złotych. Sporo! Z tego, jak oświadczył prezes flisaków Jan Sienkiewicz jedna trzecia przeznaczona jest na koszty stałe, obsługę spływu, dzierżawy itp. Dla flisaków zostaje dwie trzecie czyli 8 131 200,- zł. Flisaków jest ok. 500. Każdy z nich zarobił więc średnio po 16 262 zł. W każdym miesiącu pracy po ok. 2323 zł. Za te pieniądze flisacy muszą jednak przeżyć cały rok, a wtedy to już wychodzi tylko po 1355 zł miesięcznie. Od tej kwoty trzeba jeszcze odjąć podatek, ubezpieczenie, ZUS, muszą też sobie sami przygotować tratwy i stroje. Pozostaje kilkaset złotych miesięcznie, a to już trudno nazwać "krociami".

Reklama

Druga sprawa: czy mają prawo przejść na bezrobocie i to jeszcze w tak dużej liczbie? 170 flisaków skorzystało z tego przywileju. Pracownicy urzędu pracy przyjechali do nich, by zarejestrować na listach bezrobotnych. Czy to normalne? Posłuchaj rozmowy reportera RMF FM Macieja Pałahickiego z szefową Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Targu Marią Sendowicz:

Czytaj również:

W poszukiwaniu lepszej pracy i płacy

Wynagrodzenia w województwie małopolskim

Gdzie są oferty pracy: Czyste technologie

Więcej pracy dla Polaków

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:bezrobocie | Flisacy
POLECANE zwiń