Co zmienia się dla absolwenta?

Z dniem 28 sierpnia w życie weszła ustawa o praktykach absolwenckich. Polscy przedsiębiorcy mają szansę zatrudnić absolwentów korzystając przy tym z umowy o praktykę. Umowa może trwać u jednego podmiotu maksymalnie trzy miesiące. Ustawa dotyczy osób, które ukończyły co najmniej szkołę ponadgimnazjalną. Dla absolwentów otwiera się droga do zdobywania doświadczenia zawodowego.

Z dniem 28 sierpnia w życie weszła ustawa o praktykach absolwenckich. Polscy przedsiębiorcy mają szansę zatrudnić  absolwentów korzystając przy tym z umowy o praktykę. Umowa może trwać u jednego podmiotu maksymalnie  trzy miesiące. Ustawa dotyczy osób, które ukończyły co najmniej szkołę ponadgimnazjalną. Dla absolwentów otwiera się droga do zdobywania doświadczenia zawodowego.

Co zmieni się dla absolwenta?

Ustawa określa zasady odbywania praktyki absolwenckiej. Jej głównym celem jest ułatwienie absolwentom nabycia doświadczenia oraz umiejętności praktycznych. Dotyczy osób, które nie ukończyły 30-tego roku życia, posiadających co najmniej wykształcenie ponadgimnazjalne. Według jej zapisów absolwent będzie mógł zgodnie z prawem odbyć maksymalnie trzymiesięczną praktykę - odpłatną bądź nieodpłatną. Dotychczas gdy pracodawca zawierał umowę z absolwentem była to domyślnie umowa o pracę - zgodnie z Kodeksem Pracy powstawało domniemanie stosunku pracy.

Reklama

Realia polskiej gospodarki pokazują, że ustawa odnosi się do osób z wyższym wykształceniem czyli absolwentów uczelni wyższych. Osobom bez doświadczenia praktycznego trudno jest znaleźć pierwszą pracę, przez co są mniej konkurencyjni na rynku pracy. Ustawa w odpowiedzi na tę sytuację umożliwia zawarcie umowy o praktykę przez co absolwent może zapoznać się z charakterem zawodu jaki będzie w przyszłości wykonywać.

Skutek kryzysu czy długotrwała tendencja?

Wkrótce może okazać się, że rzesza chętnych do odbycia bezpłatnej (bądź płatnej praktyki) będzie bardzo duża. Jest to skutek kryzysu jaki dotyczy rynku pracy. Często młode osoby mają kłopoty ze znalezieniem pracy - wszystko za sprawą braku doświadczenia. Ustawa umożliwia odbycie praktyki absolwentom zmniejszając przy tym uczestnictwo administracji państwowej. Ogranicza też wydatki budżetowe związane z innymi rodzajami promocji zatrudnienia absolwentów. Przedsiębiorcom otwiera się zatem droga po wykształcony "kapitał ludzki" - jednak bez doświadczenia. Dla absolwentów będzie to możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia praktycznego a potem rozpoczęcia poszukiwań pracy z punktu widzenia osoby posiadającej co najmniej minimalne wykształcenie.

Od rynku pracownika do rynku pracodawcy..

Od ubiegłego roku, gdy na rynku pracy panował jeszcze rynek pracownika, wiele się zmieniło. Pracodawcy, na fali kryzysu , nie chcą zatrudniać osób bez doświadczenia. Nastąpił zwrot o 180 stopni co oznacza, że to pracownik musi być bardziej elastyczny. Jest to jeden ze skutków kryzysu. Długofalowo może oznaczać jednak stałość tej tendencji. To jakie będą rezultaty wprowadzenia rozwiązań odnoszących się do praktyk absolwenckich zależy od skali zaangażowania absolwentów i pracodawców. Efekty wprowadzenia ustawy będą widoczne dopiero za jakiś czas - w momencie gdy zaczną z niej korzystać pierwsi absolwenci.

(Diana Szyper)

Czytaj także:

Pakiet antykryzysowy - nowe rozwiązania dla pracodawców, pracowników i w podatkach dochodowych

Sprawdź dane makroekonomiczne z kraju i ze świata

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »