Będą nowe kody tytułów ubezpieczeń!

Wprowadzenie odmiennych zasad finansowania składek za nianie rodzi konieczność stworzenia nowych kodów ubezpieczenia - tak MPiPS uzasadnia projekt zmian rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń. Nowe kody powstaną również dla innych grup ubezpieczonych.

Wprowadzenie odmiennych zasad finansowania składek za nianie rodzi konieczność stworzenia nowych kodów ubezpieczenia - tak MPiPS uzasadnia projekt zmian rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń. Nowe kody powstaną również dla innych grup ubezpieczonych.

Dla kogo zmiany?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 144).

Zmiany załącznika nr 18 powołanego rozporządzenia mają służyć prawidłowemu wykonywaniu przepisów ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. Nr 45, poz. 235), której regulacje wpłyną korzystnie na rynek pracy. Efektem ma być wyjście z szarej strefy niań i opiekunek, do tej pory świadczących opiekę bez ochrony ubezpieczeniowej. Nowelizacja ma również na celu usprawnienie dokonywania prawidłowych zgłoszeń stypendystów objętych ubezpieczeniem wypadkowym, jak również ubezpieczonych podlegających przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Reklama

Oznaczenia deklaracji składanych za nianie

Dodatkowo wprowadzono zmiany w części dotyczącej kodów numerów identyfikatorów deklaracji rozliczeniowych i imiennego raportu miesięcznego (część XIV załącznika nr 18 do ww. rozporządzenia). Jest to spowodowane tym, że do odprowadzenia składek za nianie jest zobowiązany ZUS. Jednocześnie składki obliczane od podstawy wymiaru nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę podlegają finansowaniu z budżetu państwa, a w pozostałym zakresie, od nadwyżki ponad minimalne wynagrodzenie za pracę przez płatnika (pracodawcę) i ubezpieczonego (nianię).

Projekt rozporządzenia był konsultowany z partnerami społecznymi, organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi, a także z ZUS.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, oprócz punktu dotyczącego nowych kodów ubezpieczenia właściwych dla niań, który wchodzi w życie z dniem wejścia w życie przepisów art. 50-53 i 70-73 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, czyli 1 października 2011 r.

Ekspert kadrowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »