Bank Światowy zaproponuje zniesienie płacy minimalnej

Ze stolicy USA, gdzie mieści się siedziba Banku Światowego, płyną informacje o propozycji zrezygnowania z płacy minimalnej. To rozwiązanie ma uprościć zatrudnianie i zwalnianie pracowników, co w efekcie uelastyczni rynki pracy krajów rozwijających się. Pomysł już skrytykował przedstawiciel Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych.

Bank Światowy przygotowuje doroczny raport. Analiza Banku pt. "World Development Report" w tym roku skupia się na kwestiach pracy z naciskiem na płacę minimalną, technologię w pracy i edukacji, oraz na sytuacji rynku pracy w krajach rozwijających się.

Osią propozycji jest obniżenie lub likwidacja płacy minimalnej i zwiększanie zatrudnienia. Analitycy Banku sugerują, by tymi rozwiązaniami doregulować rynek pracy.

Efektem tych zmian ma być przygotowanie świata na nadchodzące zmiany technologiczno-społeczne.

I chociaż raport jest przygotowywany - publikacja ma pojawić się na jesieni - to poznane rekomendacje już wzbudziły kontrowersje.

Reklama

Związki będą oponować

Zniesienie płacy minimalnej ma uprościć procedury zatrudniania i związane z nimi sprawdzanie, czy pracownicy są na poziomie minimalnym wynagradzani. Efekt? Firmy szybciej mogłyby przyjmować pracowników do pracy. Mogłyby ich też łatwiej zwalniać.

- Wysokie płace minimalne w połączeniu z restrykcyjnymi normami prawnymi zatrudniania i zwalniania sprawiają, że rosną koszty pracy - czytamy w raporcie Banku.

Oczywiście taka propozycja nie spotkała się z aprobatą środowisk ludzi pracy.

W mediach amerykańskich propozycję Banku skrytykował Peter Bakvis, reprezentant Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC). Stwierdził jasno, że Bank nie uwzględnił punktu widzenia pracowników, a jego propozycje są "szkodliwe, uwsteczniające i nie są zsynchronizowane" z polityką Banku, która jest nastawiona na wspólny dobrobyt. Tak politykę organizacji przedstawiać ma Jim Yong Kim, od 2012 r. prezes Banku Światowego. 

Gabriel Paździor

Więcej informacji na www.pulshr.pl

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »