Amazonowi grozi skandal. Media żyją historią zwolnionych ciężarnych kobiet

Media nagłośniły już siedem pozwów o dyskryminację ze względu na ciążę. Sytuacje miały mieć miejsce w ciągu ostatnich kilku lat. O sprawie donosiły już brytyjskie BBC czy Daily Mail. W USA interesuje się nią portal CNET.

Sprawa nabrała medialnego rozgłosu w Stanach Zjednoczonych w pieszej połowie maja, choć przypadki wyśledzone przez media sięgają kilka lata wstecz. Przywołany już portal CNET opisał 6 maja przypadek kalifornijskiej pracownicy - Beverly Rosales, która na jesieni dowiedziała się o ciąży. Naturalnym było, że o swoim stanie powiadomiła przełożonych. Jak przekonuje poszkodowana już wówczas spodziewała się, że jej częstsze przerwy w pracy i spadek wydajności będą problemem.

"Menager Rosales miał ją zaczepiać. Miał wytykać jej czas spędzany w toalecie i podkreślać spadek tempa jej pracy", relacjonował amerykański portal. Ciąża pracownicy przypadła na Cyfrowy Poniedziałek, czyli jeden z kluczowych dni dla Amazona, gdy ilość zamówień przechodzących przez systemy firmy była bardzo duża. Sprawa skończyła się zwolnieniem przyszłej matki dwa miesiące po tym, jak powiadomiła koordynujących pracę o ciąży.

Reklama

Podobnych przypadków sięgających roku 2015 media w USA i Wielkiej Brytanii naliczyły siedem.

Sześć przypadków, obok opisanej sytuacji Rosales z Kalifornii, zakończyło się postępowaniami sądowymi. (...)

W przypadku regulacji pracy w Ameryce zwolnienie z racji ciąży jest absolutnie niedopuszczalne. Stanowi o tym prawo federalne o dyskryminacji z powodu ciąży (ang. Pregnancy Discrimination Act). Amazon nie jest jednak pierwszą firmą, którą oskarżono w oparciu o te przepisy. W ubiegłych latach także Walmart czy AT&T. Jak wynika z amerykańskich statystyk, przepisy ustawy były w 2018 r. podstawą do wszczęcia w USA postępowań o dyskryminację ciężarnych pań aż 2790 razy.

Amerykański Amazon odpowiada na zarzuty

Amazon w odpowiedzi na publikacje zaznaczył, że nie jest praktyką w zarządzaniu w firmie, by monitorować przerwy pracowników.

- Nie jest prawdą, że zwalniamy kobiety w ciąży - podkreśla cytowany przez CNET rzecznik firmy, który wystosował stanowisko w odpowiedzi na coraz szerzej pojawiające się publikacje. Podkreślił, że zdrowie pracowników jest ważne dla przedsiębiorstwa. Co więcej, zapewnił, że Amazon w polityce kadrowej wspomaga nowych, młodych rodziców.

Na zapytanie PulsHR.pl polski oddział Amazona relacjonował, że taka polityka jest prowadzona także nad Wisłą. Amazon w Polsce oferuje nie tylko benefity dla młodych mam, okolicznościową paczkę z upominkami dla dziecka, ale i odsuwa kobiety w ciąży praktycznie od razu od ciężkiej pracy magazynowej. (...)

Gabriel Paździor, 10 maja 2019

Więcej informacji na www.pulshr.pl


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »