Administrator sieci

Jakie są wymagania stawiane na stanowisku administratora sieci i jakich zarobków można się spodziewać? Odpowiedź na te i inne pytania w naszym materiale.

Administrator sieci jest zawodem, który nabiera coraz większego znaczenia w związku z rozpowszechnieniem technologii teleinformatycznych w biznesie i sektorze publicznym.

Cel

Za kluczowy cel administratora należy uznać zapewnienie sprawnego i efektywnego funkcjonowania sieci komputerowej w przedsiębiorstwie czy urzędzie. Ponieważ z firmowej sieci korzysta wiele osób, nie tylko pracowników, ale także np. podwykonawców, kolejnym zadaniem administratora jest wsparcie techniczne użytkowników.

Zadania

Do jego konkretnych obowiązków należą budowa, integracja oraz obsługa sieci komputerowych, w tym nadzór nad ich poszczególnymi elementami, takimi jak komputery osobiste, routery, switche, serwery, wykrywanie i usuwanie awarii oraz wdrażanie, a potem kontrola sieciowych zabezpieczeń, czyli haseł, zapór ogniowych, skanerów antywirusowych.

Reklama

Administrator jest kimś w rodzaju architekta, a w dalszej kolejności także zarządcy nieruchomości, którą w przenośni stanowi sieć komputerowa.

- W tym zawodzie standardem jest praca jak na ostrym dyżurze - każdego dnia można się spodziewać telefonu z trudną do opanowania sytuacją - mówi Jacek, freelancer pracujący jako administrator sieci komputerowych kilku małych krakowskich przedsiębiorstw.

Wymagania

Niejednokrotnie administrator bierze udział w pisaniu programu uwzględniającego specyficzne potrzeby sieci lokalnej, więc powinien też posiadać umiejętności programisty. Zwykle pracodawcy oczekują od kandydatów doświadczenia w administrowaniu systemami i sieciami opartymi na Windows, Novell, Linux, znajomości zagadnień w obszarze baz danych w sieciach (np. MySQL, Postgres, Oracle).

Wykształcenie

Administrator sieci powinien mieć dyplom magistra inżyniera informatyka, jednak coraz częściej przy rekrutacji na to stanowisko wymaga się też certyfikatu znanej firmy działającej w obszarze technologii sieciowych, jak choćby Cisco Systems.

Nie bez znaczenia jest też wiedza na temat sprzętu. Kierunki i specjalizacje, które na pewno ułatwią start w tym zawodzie to informatyka lub elektronika i telekomunikacja ze specjalnościami: sieci informatyczne, systemy i sieci komputerowe, systemy telekomunikacyjne.

Wynagrodzenie

W zależności od posiadanych kwalifikacji oraz doświadczenia administrator sieci może w Polsce liczyć na wynagrodzenie pomiędzy 3 a 10 tys. zł brutto.

Autor: Redakcja

Kariera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »