28 godzin pracy w tygodniu? To nowy postulat związkowców. W Niemczech

Potężny niemiecki związek zawodowy IG Metall domaga się 28-godzinnego tygodnia pracy. To część szerszej walki o poprawę sytuacji pracowników.

Jeden z największych niemieckich związków zawodowych IG Metall postawił w październiku nowe warunki stronie pracodawców. Jeden z nich przykuwa uwagę wszystkich zainteresowanych czasem pracy w Niemczech. Związek z siedzibą we Frankfurcie nad Menem postuluje, by pracownik, jeśli uzna to za konieczne, mógł pracować 28 godzin w tygodniu (około 5 godzin i 40 minut dziennie).

Jest tylko jeden warunek, jaki stawia związek. Pracownik musi uznać, że takiego trybu pracy potrzebuje dla odzyskania równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Uzasadnia się taką decyzję np. opieką nad dzieckiem (do 14. roku życia) lub koniecznością poprawy relacji z najbliższymi. Jednak tego powodu nie musi poznawać pracodawca, bo to już element życia osobistego. Zgodnie z uzasadnieniem IG Metall w takim przypadku możliwe byłoby ograniczenie płacy ze strony pracodawcy.

Reklama

Zasłużony związek

Nie jest to pierwszy tego typu postulat znanej organizacji związkowej. Gdy Niemcy w latach 60. XX wieku zmieniały regulacje dotyczące czasu pracy, IG Metall - jako pionier w Europie - proponował 40-godzinny tydzień pracy. W latach 90. wysuwał propozycje ograniczenia tej wartości o kolejne 5 godzin.

Obecna propozycja jest jednak bardziej nakierowana na podwyższenie standardu życia i pojawia się w chwili, gdy Niemcy stają przed kolejną rundą rozmów o kodeksie pracy i regulacjach w różnych dziedzinach usług i produkcji. Oprócz ograniczenia czasu pracy, strona związkowa za Odrą chce także 6-procentowych podwyżek płac. Wywalczyła już 5 proc. w 2016 roku.

Negocjacyjny wist?

Dla części obserwatorów sceny społecznej zarówno postulat podwyżki, jak i 28-godzinny tydzień pracy dla podreperowania relacji rodzinnych czy prywatnych to celowo zawyżona propozycja negocjacyjna. Związki w toku negocjacji mogą ustępować z tego poziomu żądań. (...)

Więcej informacji www.pulshr.pl

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »