2500 euro dla Polaka możliwe!

Pierwsza polska agencja pracy tymczasowej otrzymała koncesję belgijskiego ministerstwa pracy na działalność w regionie Brukseli. - Belgia to bardzo atrakcyjny i ciągle rosnący rynek, stale przyciągający polskich pracowników - mówi Łukasz Kręski, wiceprezes agencji Work Express.

Belgia to dla polskich specjalistów przede wszystkim ogromny potencjał rynku budowlanego, który właśnie zaczyna "łapać oddech" po kryzysie. Łukasz Kręski, wiceprezes Work Express, jest przekonany, że liczba ofert pracy na nim będzie w najbliższym czasie szybko rosnąć.

Dla zatrudnionych tam polskich specjalistów, największe plusy pracy w Belgii to możliwość zdobycia doświadczenia w kontakcie z nowoczesnymi technologiami oraz szansa na wysokie zarobki. Płaca minimalna w Belgii kształtuje się na poziomie 1387 euro, a wykwalifikowani specjaliści są w stanie zarobić ponad 2000-2500 EUR netto. Dodatkowo wysokość płac jest chroniona prawem - nie mogą się one różnić od zarobków pracowników miejscowych oraz pracowników pochodzących z innych krajów podczas realizacji tego samego projektu.

Reklama

Atrakcyjny rynek

Work Express prowadzi już zaawansowane rozmowy m.in. z firmą Besix (jedna z największych firm budowlanych w Belgii) i Renotec (projekty tunelarskie) dotyczące rekrutacji kadry kierowniczej na budowy (inżynierowie, kierownicy itp.) i pracowników tymczasowych.

- Do końca roku chcemy oddelegować do Belgii około 50 pracowników - informuje Agnieszka Bujak, odpowiedzialna w Work Express za kontakty handlowe na rynku belgijskim. Dzięki przyznanej koncesji możemy od 9 września prowadzić rekrutacje w regionie Brukseli i to jest dla nas świetna wiadomość. Praktyka dowodzi, że uzyskanie koncesji w regionie stołecznym otwiera drzwi do pozwoleń w pozostałych regionach - dodaje Agnieszka Bujak.

Uzyskanie jej nie było łatwe, ponieważ władze Belgii - co oczywiste - dbają o miejscowy rynek pracy.

Od murarza po kierownika

Pracę w Belgii mogą znaleźć głównie fachowcy średniego szczebla: cieśle, murarze, spawacze, operatorzy maszyn, ale także kierownicy budów i kierownicy projektów.

Polscy pracownicy są coraz lepiej postrzegani przez belgijskich pracodawców.

- Są konkurencyjni: bardziej wydajni, skupieni wyłącznie na pracy, wyjeżdżają na kontrakty aby przede wszystkim wykonać powierzone zadania - mówi wiceprezes Work Express.

Koncesja WE, to efekt ponad roku starań i załatwiania skomplikowanych formalności. Agencja musiała m.in. odpowiedzieć na pytania komisji ekonomicznej, złożonej z przedstawicieli organizacji związkowych i pracodawców belgijskich. Sprawdzała ona m.in., czy polska firma zna prawa i obowiązki agencji zatrudnienia, działających w Belgii (np. czy wie jak funkcjonują w Belgii agencje pracy tymczasowej, że musi zapewniać pracownikom nocleg, transport, etc). Polska firma musiała też wpłacić 70 tysięcy euro kaucji gwarancyjnej do belgijskiego odpowiednika Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kaucja ta ma zabezpieczać ewentualne roszczenia osób zatrudnionych na terenie Belgii. Taki fundusz jest zasilany składkami wpłacanymi przez każdego belgijskiego pracodawcę.

- - - - -

Polscy budowlańcy są konkurencyjni

Rozmowa z Agnieszką Durlik-Khouri, ekspertem Krajowej Izby Gospodarczej

Jak są postrzegani polscy pracownicy i polski biznes w Belgii?

- Belgowie postrzegają Polaków jako dobrych pracowników, głównie branży w budowlanej. Polski biznes jest w Belgii postrzegany pozytywnie, jednak relacje handlowe oparte są głównie na współpracy dużych koncernów międzynarodowych, firmy z sektora MSP mają mniejszy udział w wymianie handlowej.

Jak zmieniło się to nastawienie od kiedy Polska stała się bardziej widoczna na scenie UE?

Belgowie przede wszystkim dostrzegli Polaków jako partnerów równorzędnych, wnoszących swój wkład w rozwój Unii Europejskiej. Często jednak jesteśmy również postrzegani jako partner zbyt mocno broniący swoich partykularnych interesów, które są hamują integrację. Co dziwne, głównie z uwagi na fakt, iż to właśnie Belgowie mają poważne problemy wewnętrzne związane z separatyzmem. We wcześniejszym okresie Belgowie postrzegali Polaków pozytywnie, na co wpływ miała obecność licznej polonii, jednak polskie firmy miały duże trudności z wejściem na rynek, zwłaszcza w zakresie uzyskiwania zezwoleń na pracę. Aktualnie Polacy oceniani są nie tylko jako dobrzy pracownicy budowlani, ale również specjaliści.

Zmiany w nastawieniu Belgów do Polaków można również zauważyć w pozytywnej ocenie naszej aktualnej sytuacji gospodarczej, z pewnością jesteśmy doceniani jako jeden a nielicznych krajów, który zachował wzrost gospodarczy pomimo światowego kryzysu finansowego.

Czy polskie firmy mogą być konkurencyjne na rynku belgijskim?

Jesteśmy nadal konkurencyjni w zakresie prac budowlanych, jak również w niszach rynkowych, w których belgijskie firmy bądź to nie świadczą usług - głównie z uwagi na brak wykwalifikowanych pracowników, bądź też są dużo droższe.

Czy Belgia jest atrakcyjnym rynkiem dla Polskich firm i pracowników?

Tak. Głównie z uwagi na wysokość zarobków, jednak trzeba również pamiętać o tym, iż ma ona jedne z wyższych kosztów utrzymania w Unii Europejskiej.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »