​Podkarpackie: 250 osób znajdzie pracę w rozbudowanym zakładzie MTU

Pod koniec tego roku zakończy się rozbudowa zakładu MTU Aero Engines Polska w Jasionce (Podkarpackie). Inwestycja kosztować będzie ok. 40 mln euro. W nowej hali pracę docelowo znajdzie 250 osób.

Jak poinformowała PAP Agnieszka Adamczyk z MTU Polska, trwa dokańczanie projektu rozbudowy i przygotowywanie infrastruktury pod inwestycje.

- W wakacje planujemy zamknięcie bryły budynku i zakończenie prac nad elewacją. Umożliwi to rozpoczęcie etapu związanego z uzbrojeniem budynku w odpowiednie instalacje. Oddanie budynku do użytku nastąpi w grudniu, a produkcja w nowej części rozpocznie się w pierwszym kwartale 2015 r. - dodała.

Zakład MTU zostanie rozbudowany o dodatkowe 9,2 tys. m kw. W nowym budynku produkowane będą elementy do lotniczych silników turbowentylatorowych najnowszej generacji, tzw. GTF (Geared Turbo Fan).

Reklama

Są to napędy, które wypierają starsze modele silników. Nowe potrzebują 20 proc. mniej paliwa, wytwarzają 50 proc. mniej hałasu i są o wiele lżejsze.

Jak zaznaczyła Adamczyk, w ramach inwestycji zwiększony zostanie także m.in. zakres prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w Jasionce. - Aby zrealizować ten cel, pracę znajdzie dodatkowych 40 inżynierów - podkreśliła.

Pełna zdolność produkcyjna nowej części zakładu ma zostać osiągnięta w 2017 r. Dzięki inwestycji do roku 2020 powstanie dodatkowe 250 miejsc pracy.

MTU Aero Engines Polska rozpoczęła działalność w Jasionce w 2009 roku. Zabudowana powierzchnia zakładu wynosi ponad 18 tys. m kw. Pracuje tu prawie 500 osób. Produkowane są tu m.in. łopatki do silników samolotu Airbus A320 i do największego samolotu pasażerskiego na świecie Airbus A380.

Koncern MTU Aero Engines zatrudnia 8,7 tys. pracowników; jest jednym z największych na świecie producentów zespołów napędowych dla samolotów.

- - - - -

Praca dla ok. 200 osób w fabryce koreańskiego inwestora w Chodzieży



Południowokoreańska firma Dongjin otworzy w Chodzieży (Wielkopolskie) zakład produkcyjny, w którym pracę ma docelowo znaleźć ok. 200 osób. Inwestor będzie produkować plastikowe i metalowe elementy dla branży AGD. Produkcja ma ruszyć w drugiej połowie br.

W najbliższych miesiącach Dongjin ma rozpocząć poszukiwania pracowników na stanowiska finansowo-administracyjne. W kolejnym etapie poszukiwani będą specjaliści od zarządzania produkcją i montażyści.

Jak poinformował w czwartek PAP partner zarządzający w firmie doradczej JP Weber Jędrzej Piechowiak, koreański inwestor do tej pory lokował swoje zakłady m.in. na Słowacji, Węgrzech oraz w Rosji. - Zakład w Chodzieży będzie produkował plastikowe oraz metalowe elementy dla branży AGD. Z licznych badań wynika, iż nasz kraj stał się jednym z europejskich liderów produkcji w tym sektorze - podał Piechowiak.

Według przedstawicieli koreańskiego inwestora, decyzja o lokalizacji fabryki w Polsce podyktowana była m.in. optymalnymi warunkami logistycznymi oraz potencjałem sektora AGD w naszym kraju. Inwestor nie informuje, jaki jest szacowany koszt powstania nowej fabryki.

Firma doradcza JP Weber analizowała dla Dongjin ok. 20 lokalizacji w Wielkopolsce, w tym także w obrębie Poznania. Ostatecznie wybór padł na teren dawnej chodzieskiej fabryki mebli Europol.

Dongjin dostarcza swoje produkty m.in. takim firmom jak Samsung czy Hyundai Motor Group.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »