​Licznik rynku InfoPraca - IV kwartał 2015 r.

Ofert pracy jest więcej niż kandydatów na rynku. Najwięcej pracowników poszukiwanych jest do sprzedaży, kandydaci w skali kraju najchętniej aplikują na stanowiska w branży produkcyjnej, mazowieckie liderem wśród województw. W nowym roku należy oczekiwać poprawy jakości ofert zatrudnienia - wynika z Licznika rynku InfoPraca.pl.

Obserwacje z czwartego kwartału

W czwartym kwartale roku, w październiku, stopa bezrobocia osiągnęła jednocyfrowy poziom i wg wstępnych danych utrzymała się do grudnia (listopad - 9,6 proc.). Malejącej stopie bezrobocia towarzyszył wzrost optymizmu pracodawców pod kątem perspektyw rozwoju i zatrudniania pracowników w nowym roku.

Najpopularniejsze branże

Trzy najpopularniejsze branże pod względem ilości ofert w IV kwartale to sprzedaż (4918), IT (4542) i produkcja (4356). Duże zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają także obsługa klienta - 1631, budownictwo - 1472, branża instalacyjna/utrzymanie/serwis - 1176 inżynieria - 1033, logistyka - 1013, finanse - 1117, administracja - 984 i księgowość - 745.

Reklama

Gdzie po pracę?

W województwie mazowieckim zanotowano największą ilość ofert - przeszło 10 tysięcy, a najmniej w podlaskim - 232. Niemal 4,8 tysiąca miało do zaoferowania śląskie, ponad 4,4 tysiąca dolnośląskie, zaś małopolskie 4 tysiące. Ponad 2,7 tysiąca ofert w wielkopolskim, niespełna 2 tysiące w łódzkim i pomorskim, a poziom 1,2 tysiąca przekroczyło kujawsko-pomorskim. W województwach zachodniopomorskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim, lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim pojawiło się mniej niż tysiąc ofert.  Znaczący odsetek ofert dotyczy zagranicy - 2482 to piąty wynik w zestawieniu.

Kto szuka pracy?

Mazowsze prowadzi w rankingu liczby aplikacji - przypada na nie 24,6 proc. całości. Za Mazowszem uplasowało się województwo śląskie - 17,9 proc., a następnie małopolskie - 13,9 proc., dolnośląskie - 10 proc., wielkopolskie - 7,3 proc., łódzkie - 4,6 proc., pomorskie - 2,4 proc., kujawsko-pomorskie - 2,3 proc., lubelskie - 1,7 proc., podkarpackie - 1,2 proc., zachodniopomorskie - 1,1 proc., lubuskie - 0,9 proc., świętokrzyskie - 0,8 proc., warmińsko-mazurskie - 0,8 proc., opolskie - 0,7 proc., podlaskie - 0,5 proc. Nie maleje zainteresowanie ofertami pracy z zagranicy - 9 proc.

Popyt a podaż

Utrzymuje się dysproporcja między popytem na programistów IT a podażą. Zgodnie z Licznikiem rynku InfoPraca.pl, w czwartym kwartale 2015 r. aż 81,4 proc. aplikacji pochodziło z Mazowsza, Śląska, Dolnego Śląska i Małopolski. Na Mazowszu kandydaci wybierają najchętniej stanowiska związane z administracją - 10 proc. ogółu aplikacji z tego województwa. Administracja powodzeniem cieszy się także w Małopolsce - 11,2 proc. W 11 województwach, a uwzględniając zagranicę - w 12 przypadkach, najwięcej aplikacji dotyczy branży produkcyjnej. W opolskim dzieje się tak w 18,5 proc., łódzkim w 17,1 proc., śląskim w 14,3 proc., świętokrzyskim w 14,2 proc., kujawsko-pomorskim w 14 proc., lubuskim w 12,4 proc., warmińsko-mazurskim w 10,8 proc, dolnośląskim w 10,5 proc.,  zachodniopomorskim w 10,2 proc., wielkopolskim w 8,3 proc., pomorskim w 7,3 proc. Przypada na nią aż 25,9 proc. wszystkich zagranicznych aplikacji. Kategorie sprzedażowe największą popularnością wśród kandydatów cieszą się w województwach: podlaskim - 32,3 proc. oraz lubelskim i podkarpackim (odpowiednio 27,4 proc. i 23,9 proc.). Śląskie odznacza się dużą liczbą aplikacji w branży logistycznej - 24,1 proc. wszystkich aplikacji w tej branży. Wyróżnia się także największą liczbą aplikacji w Inżynierii - 25,6 proc. ogółu.

Perspektywy

Utrzymanie systematycznego wzrostu gospodarczego w 2016 r. powinno korzystnie wpłynąć na kondycję dotychczasowych firm, a zapewne także na powstawanie nowych, a to oznacza, że miejsc pracy będzie przybywać. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że na skutek kurczących się zasobów ludzkich, kluczowe są inwestycje w zatrudnienie, rozumiane jako poprawa jego jakości. Ustabilizowanie się poziomu bezrobocia na jednocyfrowym poziomie oznacza, że pracodawcom coraz trudniej będzie przychodzić zapełnianie wakatów w firmach, szczególnie przez osoby z określonymi kwalifikacjami - mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl. Można spodziewać się wzrostu jakości ofert zatrudnienia, włączając w to wzrost płac. W bieżącym roku w dalszym ciągu struktura zatrudnienia będzie się zmieniać. Młodych wchodzących na rynek będzie mniej, zaś przybędzie osób 50+.  Produkcja, sprzedaż, IT powinny utrzymać się w czołówce branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników. Wraz z nimi logistyka, budownictwo, centra usług wspólnych, motoryzacja - dodaje Marek Jurkiewicz.

- - - - -

Licznik rynku InfoPraca.pl jest kwartalną informacją o danych z rynku pracy. Źródłem danych zawartych w Liczniku rynku InfoPraca.pl są informacje wewnętrzne, statystyki i raporty przygotowane przez Zespół InfoPraca.pl

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »